Trabzon'da "TEKNOLİG" Heyecanı Başladı

rabzon Teknoloji Ligi (TEKNOLİG) kapsamında Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Trabzon Teknokent, Ortahisar Belediyesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Türkiye Gençlik Vakfı Trabzon İl Temsilciliği, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Direnç.net ve TÜSİDAM arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol imza törenine Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU'nun yanı sıra, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat ZORLUOĞLU, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, Müdürümüz Hızır AKTAŞ ve diğer paydaş kurumların temsilcileri ile okul idarecileri ve öğretmenler katıldı.

Protokol kapsamında Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğünce ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak  "Trabzon Robot Ligi, Üreten Yenilikçi Okullar, Siber Güvenlik ve Yapay Zekâ" ana kategorilerinde yarışmalar düzenlenecektir.

"Trabzon Teknoloji Ligi" projesinin temel amacı "düşün, tasarla, yap, yarıştır." sloganıyla genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, soru sormaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırma ve araştırmalarını ürüne dönüştürebilmelerine yönlendirmek ve teşvik etmektir.

Bu bağlamda, projelerin değerlendirilmesinde göz önüne alınacak en önemli husus, projeye kaynak olan fikrin proje sahibi öğrenci/öğrencilerin eseri olmasıdır. Bu fikir basit fakat çok ilginç ve pratik bir çözüme yönelik olabilir. Çünkü büyük başarıların her birinin temelini küçük fikir ve araştırmalar oluşturmuştur. Büyük buluşlar, küçük fikir kıvılcımlarıyla başlar ve iklim bulursa yeşerir.

Öğrencilerle Sürdürülebilir Bağ Kurulacak

Geleceğin profesyonelleri olarak gördüğümüz öğrencilerimizle sürdürülebilir bağ kurmak, öğrencilerimizde 'sürdürülebilirlik' kültürüne dair bir algı oluşturmak, gelecekte hepimizin daha sağlıklı bir dünyada yaşamasını sağlayabilmek, hayatta karşılaştığımız problemlerin sayısını azaltmak, ülkemizin ve insanlığın sorunlarına yönelik yenilikçi, girişimci, teknoloji ve üretim odaklı çalışmalar yapmaları için merak oluşturmak ve fırsatlar yaratmaktır.

Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, Trabzon'un tarihine, geçmişine ve güçlü potansiyeline yakışan çok önemli bir yarışmayı başlattıklarını söyledi.

"Bu Yarışma, Yavrularımıza Vizyon Kazandıracak"

Trabzon'u potansiyelli ve çok güçlü bir derinliğe sahip bir şehir olarak nitelendiren Sayın Valimiz: "İlimiz, her zaman olduğu gibi her yerde çok güçlü projelerin altına imza atmıştır. Trabzon, hem kendisinin hem ülkemizin gelişmesine çok ciddi katkılar sağlayan, önemli hizmetleri yerine getirme noktasında da özel bir yere sahip şehrimizdir. Burada da kategorileri özenle belirlenmiş, güncelliği ön planda olan çevre, ulaşım, afet ve acil durum gibi farklı kategorilerde yapılacak olan bu yarışma, inşallah ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz yavrularımıza önemli bir vizyon kazandıracak, onları heyecanlandıracak ve çok güzel bir organizasyon olacak." dedi.

Kentin, her zaman gurur tablosuyla anıldığını aktaran Vali Ustaoğlu, "Geçtiğimiz yıl Teknofest Yarışması'nda 19 daldan ikisinde, Trabzonlu yavrularımız birincilik elde ederek ödüllerini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldılar ve bizleri gururlandırdılar. Her zaman söylüyoruz. Milli teknoloji çok önemli. Ülkemizin uluslararası arenada ve bölgemizde yaşadığı sıkıntılara baktığımızda, savunma sanayisinde yerli ve milli anlayışı ön plana çıkaran her çalışma, ülkemizin geleceğine çok ciddi katkılar sunacaktır. İnsansız Hava Aracı (İHA) noktasında geldiğimiz nokta çok ciddi ve muteberdir. İHA'lar, terörle mücadele noktasında en önemli gücümüzdür." ifadelerini kullandı.