TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİSİNE TRABZON TEKNOKENT SUNUMU 04.04.2016

Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Ömer Kurnaz, işadamları ve sanayicilerin Trabzon Teknoknet’te Ar-Ge proje çalışması yapmasını beklediklerini vurgulayarak, “Teknoloji ve yeniliğe Karadeniz’den yelken açın.” dedi

TTSO MECLİSİ’NE SUNUM YAPTI

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclisi’ne, Türkiye’deki Teknokent çalışmaları ve Trabzon Teknokent’le ilgili bir sunum yapan Ömer Kurnaz, Türkiye’de şu anda faaliyette olan Teknokent sayısının 48 olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu bölgelerde 3 bin 724 adet firma yer alıyor. Bu firmaların 153’ü yabancı ortaklı. 8 bin 464 projenin halen devam ettiği Teknokent’lerde çalışan personel sayısı 38 bin kişiyi aştı. Bugüne kadar tamamlanan 18 bin 167 proje karşılığında 2.3 milyar dolarlık ihracat, 32 milyar liralık da yurtiçi satış gerçekleştirildi. Geliştirilen projeler karşılığında alınan patent sayısı da 572’ye ulaştı.”

GİRİŞİMCİLERE BÜYÜK DESTEK VERİLİYOR

Teknokentlerde çalışma yapan girişimcilere büyük destekler verildiğini de hatırlatan Ömer Kurnaz, “Gelir ve kurumlar vergisi muafiyeti, yazılım projelerinde KDV muafiyeti, Ar-Ge personeline gelir vergisi muafiyeti, her bir Ar-Ge personeli için 5 yıl süreyle SGK primi işveren payından yüzde 50 muafiyet, damga vergisi muafiyeti gibi destekler sağlanmaktadır. Bu destek ve muafiyetlerin 2023 yılı sonuna kadar verileceğini de hatırlatmak istiyorum. Ayrıca makine ve teçhizat desteği, kredi faiz desteği, işletme gideri desteği de bulunuyor. Verilen desteklerin oranları ve şartları için de ayrıntılı bilgi tarafımızdan alınabilir” diye konuştu.

TRABZON TEKNOKENT’TE AKTİF 40 FİRMA BULUNUYOR

Mart 2004’te kurulan Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde 2008 yılından bu yana 87 firmanın yer aldığını belirten Ömer Kurnaz, “Teknokent’te 2016 Mart ayı itibarıyla aktif olan 40 firma bulunuyor. Yatırımcılardan ofis tahsis ve ortak gider ücreti olarak metrekare başına toplam 24.04 TL alıyoruz. Trabzon Teknokent’teki firmalar 2015 Aralık ayı itibarıyla toplam 1 milyon 282 bin 937 dolar ihracat yaptı. Ayrıca yurtiçi satışları toplamı da 64 milyon 584 bin 153 liraya ulaştı” dedi.

http://www.ttso.org.tr/index.php?link=haberdetay&id=4598